Kwiecień

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata

Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących wtedy kwiatów. Dawniej kwiecień nazywano ŁŻYKWIATEM lub ZWODZIKWIATEM, bo te wczesne bukiety, które przynosi zwodzą rychłym nadejściem cieplejszych dni. Jego łacińska nazwa to aprilis.

 Wraz z nadejściem wiosny, nadchodzą również Święta Wielkanocne. Z tej właśnie okazji dzieci przygotowały mnóstwo prac plastycznych, które dodatkowo były  podarunkami dla swoich rodzin.
1 2

Najmłodsze dzieci również zrobiły prace plastyczne z okazji Świąt Wielkanocnych.
3

Podczas wiosennych Świąt nie może oczywiście zabraknąć  Zajączka i tradycji z nim związanych…

 Zajączek

Zgodnie z tradycją ludową zając jest symbolem płodności, a także zwiastuje szybkie nadejście wiosny. To także element świeckiej tradycji, która na ziemie polskie przybyła z Niemiec. Na Śląsku, Pomorzu czy Wielkopolsce w pierwszy dzień świąt zajączek wielkanocny przynosi dzieciom czekoladowe jajka oraz inne drobne upominki.

 Z tej właśnie okazji dzieci zostały obdarowane paczkami  przez Dom Dziennego Pobytu „ RODZINA”  Caritas Diecezji Gliwickiej.
5 6

Z początkiem wiosny dbamy również o zdrowy styl życia,  poprzez zajęcia ruchowe, które stwarzają okazję do poznawania własnego ciała i posługiwania się nim w świadomy sposób; Zajęcia ruchowe usprawniają w dużej mierze motorykę dużą i sprawność ruchową dziecka; Kształtują świadomość ciała, świadomość przestrzeni oraz orientację kierunkową.
7

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi

 Dzień Ziemi to jedno z najprzyjemniejszych kwietniowych wydarzeń. Spędzanie czasu na łonie natury pozytywnie wpływa na nasz nastrój oraz zdrowie.

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie.  Święto zostało ustanowione już w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Z inicjatywą wyszedł senator Gaylord Nelson. Przyczyną ustanowienia była katastrofa ekologiczna,która wydarzyła się w 1969 u wybrzeża USA. W wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej do oceanu wpłynęło nawet kilkaset tysięcy galonów ropy naftowej. Wydarzenie sprowokowało polityków do interwencji. Ustanowiono wówczas wiele zmian prawnych, które miały na celu chronić naturalne zasoby Ziemi oraz zakładały walkę z postępującymi zmianami klimatu.

Dopiero w latach 90. Dzień Ziemi stał się popularny na skalę światową. Obecnie obchodzimy go w aż 180 państwach na całym świecie. W akcję angażuje się ponad 200 mln osób różnych narodowości.

 My również przyłączamy się do Dnia Ziemi…
9