Listopad

Gdy w listopadzie gawrony gromadnie latają, deszcze albo śniegi zapowiadają.

W Naszej Placówce obchodziliśmy w listopadzie Dzień Niepodległości. Dzieci z tej właśnie okazji tworzyły prace plastyczne w postaci polskich flag…
1

Młodsze dzieci też zaangażowały się w tworzenie tych flag.
2

W związku z tym, że lubimy prace techniczno – plastyczne w każdej postaci, to dzieci odrabiając lekcje, tworzą piękne projekty.

 Na zdjęciu projekt wykonany na lekcję biologii – roślinna komórka.
3Ruszyły także przygotowania do stworzenia zimowego plakatu, który jak co rok ozdabia ściany MOPS-u 🙂
45

Świętujemy także urodziny naszych podopiecznych, w tym miesiącu urodziny obchodził Natan. Życzymy mu dużo uśmiechu na co dzień, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń…
14

W wolnych chwilach, kiedy nie odrabiamy lekcji, wykonujemy także prace rękodzielnicze w postaci plecionych bransoletek. Wymaga to czasu oraz skupienia  uwagi.
78

Jak co roku 25 listopada wszyscy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia…

 

Garść misiowych faktów

 Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.    To historia, a jak jest dzisiaj?

Z tej okazji dzieci malowały misie. Zarówno te starsze jak i młodsze.
9 10 11

Listopad kończymy tradycyjną zabawą Andrzejkową, pełną zabaw oraz wróżb. Z tej okazji dzieci samodzielnie przygotowały ozdoby i dekoracje na ten wieczór oraz przebrały się za postacie z bajek…

 Andrzejki przywędrowały do Polski w połowie XV wieku. Od tamtej pory – w miastach, miasteczkach i na wsiach w wigilię dnia św. Andrzeja, wieczorem 29 listopada, wielu ludzi gotuje specjalne kluski, leje wosk przez dziurkę od klucza lub sięga po talię kart, aby wywróżyć sobie przyszłość.

Andrzejki – co to?

 Andrzejki to wieczór wróżb, czyli zabawa polegająca na wróżeniu przyszłości, organizowana w wigilię dnia św. Andrzeja. Andrzejki wywodzą się z pogańskiego święta. Ślady jego obchodów znajdują się w starożytnych tekstach, opisujących greckie święto związane z imieniem Andreas oraz ze słowami „andros” i „anes”, które łączy się z kultem boga miłości, płodności, jasnowidzenia i wróżb.
12 13

I w ten oto sposób powoli żegnamy cudną, kolorową jesień… przygotowując się do kolejnej pięknej pory roku jaką jest zima oraz najpiękniejszego okresu w ciągu roku – jakim są Święta Bożego Narodzenia 🙂